10 Adımda Hızlı Seo Taktikleri

1. Title ve Anahtar kelimeler
Title önemi en yüksek şeylerden biridir. Onun hemen arkasından anahtar kelimeler yani keywords gelir. İnsanlar gibi google da sayfanın ilk başlığında ne gördüğüne dikkat eder.Bu nedenle sayfa title’nizin ve anahtar kelimelerinizin benzesiz olması google tarafından sevilmenize sebep olacaktır. Tabiki popüler kelimelerde üst sıralara çıkmak için sadece title , keywords ve içerik uyumu yeterli olmayabilir. Ayrıca unutmamak gereken keywordlerde 70 karakter yani sekiz on kelimeden sonrasını önemsemez. Aynı şekilde Yahoo ve MSN de çok uzun sayfa başlıklarını sevmez.

2. Alt etiketini kullanın ama doğru kullanın

Alt etiketini spam amaclı kullanmayın. Resminizin adı web-tasarim.jpg ise Alt etiketinde de web tasarım hizmetleri gibi bir sözcük dizimi yeterli olacaktır. Çok fazla kelime girerseniz google bunu spam olarak algılar.

3. Robots.txt dosyanızı optimize edin

Robots.txt ile google ‘a göstermek istemediğiniz yerleri kısıtlayabilirsiniz. Örnek bir robots.txt kullanımını gösterelim

4. Sitenize gelen ve giden bağlantıların kalitesi

Backlinkler ve sitenizden verdiğiniz link çıkışları çok önemlidir. Kalitesiz bir siteye sitenizden vereceğiniz link sizi aşağılara çekebilir. Yine kalitesiz bir yerden alacağınız backlink sizi aşağılara çekerken sağlam bir backlink sizi uçurabilir. Bu nedenle link aldığınız ve verdiğiniz yerlerin seo kriterlerine uygun olup olmadığı, kalitesi, pagerankı, yasal olup olmadığı gibi kriterlere bakmanız gerekir.

5. Sitenize gelen linklerdeki tıklanan metin

Anchor Text denilen sitenize gelen bağlantıların hangi metine tıklanarak geldiği de çok önemlidir. Örneğin sağlam ve kaliteli sitelere hduman yazarak link verdiyseniz. Sitenizin bu kelimede üst sıralara çıkma olasılığı yüksektir.

6. İlk paragraf ve ilk paragrafın ilk cümlesinin vurucu etkisi.

Yazınızda yada konu içindeki metnin ilk paragrafının ilk cümlesi ile title ve keywordler arasında mutlaka ilişki bulunmalıdır. Ayrıca yine ilk paragrafın ilk cümlesi seo açısından çok önemlidir. Ve ilk cümlenin seçimine oldukça dikkat edin.

7. Sitenin işlevselliği, hızı, vs.

Sunucunuzun hızı da bir diğer yazıda belirttiğimiz üzere seo da çok önemli bir kriter. Bir kelimede üst sıralardasınız sunucunuz yirmi dört saatlik bir kesintiye uğradı bir bakıyorsunuz ikinci sayfaya düşmüşsünüz o kelimede. Yani sitenizin uptime süresi , kodlamasından kaynaklanan hızıda seo da çok önemli.

8. Google dostu seo lu linkler ( Sef links )

Sürekli tekrar edilen ve bilinen bir diğer seo kriteride seo dostu linkler. asp=12?uid=128 bilmem ne gibi bir sayfa oluşturmak yerine rize-web-tasarim.html yada hduman.html gibi bir sayfa ismi sizi çok daha üst sıralara taşıyacaktır.

9. Sitenizin kullanıcı dostu olması

Sitenize girenler çok karmaşık bulmamalı ve aradığına çok kolay ulaşabilmeli. Google kullanıcıların sitede kalma ve siteyi beğenme seviyelerine de önem vermektedir. Ayrıca bilindiği üzere google artık fiziksel olarakta siteleri kontrol etmektedir.

10. Başlık etiketlerini ( H1, H2, H3 ) etiketlerinin doğru kullanımı

H1, H2, H3 etiketlerini düzenli ve gerektiği kadar kullanırsanız. Çok olumlu sonuçlar alırsınız.

Örneğin :

<h1>hduman</h1>
<h2>dahiweb</h2>
<h3>rize web tasarım</h3> gibi etiketler kullanmalıyız..

Bu makale hduman Hakkı duman tarafından düzenlenip yayınlanmıştır..

Yazar: Dahiweb Ekibi

Dahiweb Ekibi sitemizde 19 yazı eklemiş...

Web & İnterface Designer

Share
 • Zengin kaynaklı bir paylaşım olmuştur. Hocam eline ve emeklerine sağlık. Teşekkür şükranlarımı iletiyorum sen elinden geldiğince anlatmışsın.

 • @Mehmet ASLAN
  Hakkı hocamın eline sağlık….

 • Ben uyguladım ve faydasını gördüm, google de 3. sayfada idim bir ay sonra birinci sayfadayım..
  Teşekkürler.. isteyenler bakabilir.. Google’ye “Gizli ilimler” yazın ve görün..

 • tşkler

 • Dediğiniz gibi hocam google a parayla backlink üreten bir sürü site var bende zaten kaliteli backlink demiştim bu tür siteler daha çok kalitesiz backlinkler sağlıyor.Yine dediğiniz gibi özgün kodlamaya sahip template önemli.

 • @Hakkı Duman
  söylediklerinin özgün kısmına katılıyorum. ancak backlink olayı ile google internette ciddi bir sıkıntıya yol açtığını fark etti. sadece google a parayla backlink üreten bir sürü site var. googleda bunun farkında. bu olayı nasıl temizleriz diye düşünüp 1-2 değişiklik yaptı. bir ara sitelerin yeri ciddi şekilde değişti. ama şu an sanki dediğin gibi hala eski tas eski hamam…
  bu arada özgün içerik demişken özgün template olayını söylemeyide unutmayalım.
  iyi günler…

 • Aslında pekde değiştirmiş sayılmaz hocam google için özgün içerik her zaman ön plandaydı ben bi değişiklik göremiyorum 3 senedir seo ile ilgileniyorum taktiklerim yine aynı ve hala işe yarıyor bence bir değişiklik yok özgün içerik + kaliteli backlink olan bundan ibaret..

 • Merhabalar, teknikler yıllardır aynı artık çok kişi ezberledi.Yanlız 9 ay kadar internetten kopmak zorunda kaldım ve google’ın seo olayını değiştirdiği şeklinde haberler aldım.Aslı astarı varmıdır ilk kez size soruyorum.Aydınlatırsanız sevinirim..

  • evet aslında aslı astarı var… bazı siteler fark ettiyseniz tepe taklak oldu… 1. sıradayken 5. sayfalara düştü… işin ilginç tarafı ise bunu ilk önce Türkiye’de denediler 🙂
   eskiden sağdan soldan link almak, pagerankı yükseklerden link kapmak herşeyden önemli idi… ancak yeni yapılanmada google biraz daha özgünlüğe verdiği değeri arttırdı. kopy – paste olmayan siteleri ilk sıralara çıkarmayı hedefliyor. bu konu çok su götürür…
   kısacası google işe başladığında çok önem verdiği başkalarından aldığı link sayısı, siteye gelen giden trafiği vb gibi değerleri ikinci sıraya koydu.