Php & Mysql Kurulumu (EasyPhp)

App Serv programına bir alternatif te EasyPhp programıdır.Bu programda AppServ da olduğu gibi Php, Mysql, PhpMyAdmin ve Apache programlarını içerisinde barındırır. İnternete bağlı olmayan bir bilgisayarda web dosyalarınız internetteymişcesine sanal bir sunucu üzerinde çalışır.

Hemen kurulum anlatmaya başlayalım. Öncelikle programımızı indirelim.www.easyphp.org adresindeki download sekmesinden programın güncel kurulum dosyalarını indirebilirsiniz. Şu anda en güncel program benimde indirmiş olduğum EasyPhp v 3,0 dır.

Programı indirip sürücümüzde herhangi bir yere kaydedin. Çift tıklayarak kurulum işlemine başlayın.Aşağıdaki pencere karşınıza gelecektir.

kur1

Bu pencerede Next (İleri) dedikten sonra karşımıza aşağıdaki pencere gelecektir:

kur2

Karşımıza gelen bu pencere de lisans sözleşmesi ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz. Devam etmek için I Accept seçeneğini işaretliyoruz ve Next düğmesine tıklıyoruz. Aşağıdaki pencereden devam edelim: 

kur3

Şimdide bir bilgi ekranı geliyor karşımıza devam etmek için Next seçeneğine tıklıyoruz ve aşağıdaki pencereden işlemlere devam ediyoruz.

kur4

Şimdide karşımıza programın kurulacağı yer sorulmaktadır. Tavsiyem standart biçimde kurulmasıdır. Değiştirmek isterseniz Browse seçeneğinden programın kurulacağı yeri seçebilirsiniz. Diğer iki seçeneğede ileri dedikten sonra kurulum işlemi sonlanacaktır.

Başlat>Programlar>Easyphp>EasyPhp seçeneğine tıklarsak, Sistem tepsisinde (Ekranın sağ alt köşesindeki ikonlar)bir E harfi belirecektir.  Bu E harfine iki defa tıklarsanız.Aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelir.Burada hem Apache hemde Mysql Seçeneklerinin yanında yeşil ışıkları görürseniz yaptığınız kurulumun sağlıklı bir biçimde çalıştığını görebilirsiniz.

kur5

Easy Php için çalışma klasörümüz Easy Php ‘ yi kurmuş olduğunuz kök klasörde ki www alt klasörü olacaktır. Yapmış olduğumuz çalışmaları bu klasörün içerisine atarsak yazmış olduğumuz php kodlarının çalıştığını görebilirsiniz.

İyi Çalışmalar Herkese.

Yazar: kacarozgur

Özgür Kaçar sitemizde 38 yazı eklemiş...

Share
 • özgür

  arkadaşlar kurulumdan sonra easy php yi çalıştırın. sonrasında sistem tepsisinde e işaretini görmüş olmanız lazım. buna iki, defa tıklayın ve mysql ile apache nin çalışır durum da olduğundan emin olun. sonrasında explorer da localhost yada 127.0.0.1 ki bu adres bilgisayarlarda kendi sanal ip adresinizdir.bu şekilde phpmyadmine ulaşmış olmanız lazım.bu programa alternatif olarak appserv da kullanabilirsiniz.iyi çalışmalar

 • osman

  emeğinize sağlık ben hepsini yaptım bişey olmadı

  localhost/home da yazdım başka bişeylerde

  sayfa bulunamıyor hatası veriyo bunu nasıl düzeltirim eğer mail atarsanız cok sevinirim simdiden cok saolun
  osman1458@mynet.com

 • gökhan

  slm beyler bende easyphp yi açtıktan sonra mysqli çalıştıramıyorum bu konuda bir bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın

 • phpmyadmin kullanımını daha ayrıntılı biçimde anlatıcaz arkadaşlar. ilginize teşekkürler.iyi çalışmalar

 • arkadasım cok tskler ama bırazdaha acık olsan daha sevap kazanırdın neyse yınede cok tskler

  ‘kacarozgu’

 • kurulum dan sonra easyphp çalışırken.internet explorer da localhost/home dediğimiz zaman bir ekran karşımıza gelicektir.bu ekran da phpmyadmin seçeneğinden mysql ekranına ulaşabilirsiniz.iyi çalışmalar…

 • merhaba.
  bunda mysql nasıl kullanılıyor??

 • teşekkürler iyi çalışmalar

 • ugur

  çoq sekil hocam tebrıkler