Tesbih Kültürü

Toplum olarak bazı inançlarımız ve bilgilerimiz doğrultusunda bazen hekimlerin dahi başarısız olduğu konularda, alternatif tıp konularının yardımcı olduğunu biliyoruz. Birçok bilim adamı ya da doktor bu konuda itirazlarda bulunsalar da bunun bir sürü canlı örneğiyle hayatımız içerisinde sık sık karşılaşıyoruz. Haliyle durum böyle olunca da doktorların yapamadığı ya da yetersiz geldiği tedavilerde kendimiz bir çare arayışına giriyoruz. Nitekim çoğu zamanda tavsiye edilen bilginin doğruluğundan emin olursak, başarılı oluyoruz. Örneğin, bir çok tıpçı ya da bilim adamı tesbih çekmenin, kullanmanın strese ya da insanı rahatlatma konusunda herhangi bir etkisi olmadığını savunuyor. Ancak birçok insanda tesbih kullanarak rahatladığını ve stresini azalttığını belirtiyor.

Bu durumda haklı olan bu konuda sadece ortaya tez süren psikologlar mı? Yoksa kendini iyi hisseden hastalar mı? Tabi ki de haklı olanlar hastalardır. Zira tedavi ne şekilde olursa olsun, hastanın iyileşmesini sağlıyorsa ve herhangi bir zararlı etki bırakmıyorsa, doğru bir tedavi yöntemidir. Bu yüzden sizlere tesbihlerin diğer faydaları hakkında da birkaç bilgi aktaracağım. Tesbihlerin kendi arasında birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan birkaçı ile sizlere hangi hastalıklarda iyi geldikleri konusunda bilgi vereceğim. Değişik bir tür olan kuka tesbih türü, ismini kuka isimli tesbihin asıl ham maddesi olan ağaçtan almaktadır. Bu tesbihin yararı elinizde çekmeniz durumunda elinizi mikroplardan ve bakterilerden arındırır.

Yeni bakterilerin yaklaşmasını da önleyici bir özelliğe sahiptir. Tarihte bunun saray içlerinde dahi uygulandığına dair birçok örneği bulunmaktadır. Bunun dışında örnek olarak gösterebileceğimiz bir diğer tür ise kehribar tesbihlerdir. Bu tesbih türü de çam ağaçlarının bir türünde bulunan reçineden yapılmaktadır. Zaten birçok alanda ilaç yapımında ve tıbbi tedavide de bu reçine kullanılmaktadır. Ancak bunun kolye şeklinde takılarak kullanılması halinde guatr hastalarının hastalığına iyi geldiği, hatta sürekli kullanımında hastalığı atlatabildikleri görülmektedir. Aynı zamanda kehribarlar böbrek taşı rahatsızlığı çeken hastalara da çok iyi gelmektedir. Daha birçok tür ve birçok faydalı işlevler bulunmaktadır. Ben sizlere sadece bilginiz olması açısından birkaçını örnek gösterdim. Sizlerde dilerseniz internet üzerinden genel bir araştırma yaparak tesbihlerin faydalarını öğrenebilirsiniz.

Kaynak: Tesbihci Sefa Blog

Yazar: Dahiweb Ekibi

Dahiweb Ekibi sitemizde 54 yazı eklemiş...

Web & İnterface Designer

Share

Warning: Cannot modify header information - headers already sent in /home/dahiweb/public_html/wp-content/plugins/sayfa_sayac/sayfa_sayac.php on line 491