Ajax Örnekleri 1

Burada şifreleme yöntemlerini ajax ile karşınıza çıkartacaz.Dahada açacak olursak örnegin;kutucuğa “deneme” yazdınız bunu değişik şifreleme diliyle şifreleyip size sunacaz.Bu işlemi size anlatmaya çalışacam.Index sayfasıyla başlayalım.

index.php

buradaki kodlar aslında bildiğimiz html kodları ile nasıl bir görünüm de işlemimizi yapacağımızı gösterdik.

burada main.css dosyamızı çağırdık yani yazılarımızın veya diğer türlü özelliklerimizi kayıt ettiğimiz sayfamız.

işte bu çagırma işlemimiz asıl bizi ilgilendiren bölüm yani ajax bölümü burada ajax.js dosyamızı çagırıyoruz.Çünkü hızımızı ve yapacagımız işlemleri ajax yardımıyla yaptıracağız.

<form> ile başlayıp yapmış oldugumuz işlemler tamamiyle html ile ilgili list menü şeklinde yapmış oldugumuz işlem şifreleme yapacagımız dilleri oraya ekledik.

Buradaki işlem sayfamızda eğer loading.gif adında bir resim varsa o resmi bekleme yaparken koyarak güzel bir görünüm sağlıyoruz.

Şimdi gelelim yukarıda dediğimiz main.css dosyamıza

main.css

burada body içerisinde bulunan içeriklere özellikler tanımladık birde loading özelliği ekledik sadece bunlar.

Geldik asıl işlemlerimizden birine şifreleme yapacagımız dillerin uygulamasına.

encrypt.php

buradaki işlemler kısaca şöyle anlatayım burada bildigimiz ve bilmediğimiz şifreleme dilleri var yapmış olduğumuz tüm hepsinin kullanımı yaptık ve değişkenler içine attık ve index.php den seçilen hangisiyse onu işleme sokarak gösterme işlemi yapacatır.

Burada en önemli noktalardan biriside index.php deki list menüde vermiş oldugumuz “value” yani tek isim ile encrypt.php deki değişkenlerimizin hepsi birbiriyle uymalıki işlemimiz güzel ve düzgün bir şekilde çalışsın.

Gelelim konumuzla ilgili olan bölüme yani ajax sayfasına.Bu sayfada zaten büyük bir kısmı hatta neredeyse tamamı javascript kodlarıyla oluşmakta zaten ajax ın mantığını ajax dersimizde söylemiştik diğer dillere katkı bulundurmak için kullanılıyor daha güzel ve düzgün çalışsın diye.

ajax.js

burada artık javascript olayları var o konuyu fazla bilmediğim için fazla yardımcı olamayacağım ama bazı kısımları anlatmaya çalışayım var bölümünde değişkenler tanımlanıyor diğer sayfalarda anlattığım gibi loadig değişkeninii göreceksinizdir bu işlem sayesinde bekleme işlemini yapmış oluyorruz ve index sayfasına yönlendiriliyor.

yukardaki kodlarla index.php deki formumuza bağlantı sağlanıyor.Bildiklerim bukadar javascripte arkadaşlar.

Sizler için birde bu yapmış olduğumuz örneği upload etmek istedim belki yazdıklarımı okumak istemeyen olur diye.

İndir.

Umarım güzel bir anlatım olmuştur.Kolay Gelsin.

Yazar: Samet Dinçer

Samet Dinçer sitemizde 13 yazı eklemiş...

27,09,1991 Rize Dpğumluyum İlkokulu 3 değişik okulda okudum ilk sene Çayeli Fikri Keçeli İlköğretim Okulu 2-3-4-5 Rize Şevket Yardımcı İlköğretim Okulu 6-7-8 Rize Çaykur İlköğretim Okulunda okudum lise hayatımın tamamını Rize Mimar Sinan İMKB(Hasan Kemal Yardımcı Lisesi yeni adı) Lisesinde Okudum. Üniversiteyide inş güzel bir okulda okuyup hayat okuluna tek başıma devam etmeye başlarım.

Share