Doğrulama Radyo Grubu aracı hakkında bilgi CS.4

Doğrulama Radyo Grubu aracı, seçim için doğrulama desteği içeren bir radyo düğmeleri grubudur. Küçük araç, gruptaki bir radyo düğmesi seçimini zorlar.

Aşağıda örnekte çeşitli durumlardaki bir Doğrulama Radyo Grubu aracı gösterilmektedir.

A.
Doğrulama Radyo Grubu aracı hata mesajları

 

B.
Doğrulama Radyo Grubu araç grubu

 

Doğrulama Radyo Grubu aracı, başlangıç durumunun dışında üç durum içerir: geçerli, geçersiz ve gerekli değeri. Karşılık gelen CSS dosyasını (SpryValidationRadio.css) düzenleyerek, istediğiniz doğrulama sonuçlarına bağlı olarak bu durumların özelliklerini değiştirebilirsiniz. Doğrulama Radyo Grubu aracı çeşitli noktalarda doğrulama işlemi yapabilir: kullanıcı küçük aracın dışını tıklattığında, kullanıcı seçim yaparken veya kullanıcı formu göndermeyi denediğinde.

Başlangıç durumu
Sayfa tarayıcıya yüklendiğinde veya kullanıcı formu sıfırladığında.

 

Geçerli durumu
Kullanıcı bir seçim yaptığında ve form gönderilebildiğinde.

 

Gerekli durumu
Kullanıcı gerekli bir seçimi yapamadığında.

 

Geçersiz durumu
Kullanıcı, değeri kabul edilemeyen bir radyo düğmesini seçtiğinde.

 

Doğrulama Radyo Grubu aracı kullanıcı etkileşimi yoluyla bu durumlardan birine girdiğinde, Spry çerçevesi mantığı çalıştırma zamanında küçük araca ilişkin HTML kabına belirli bir CSS sınıfı uygular. Örneğin kullanıcı form göndermeyi denerse ancak hiçbir seçim yapmamışsa, Spry tarafından küçük araca “Lütfen bir seçim yapın” hata mesajını görüntülemesine neden olacak bir sınıf uygulanır. Hata mesajlarının stillerini ve görüntülenme durumlarını kontrol eden kurallar, küçük aracın beraberindeki SpryValidationRadio.css dosyasında bulunur.

Genellikle bir form içinde bulunan Doğrulama Radyo Grubu aracının varsayılan HTML kodu, radyo grubunun input type=”radio” etiketini çevreleyen bir kap span etiketinden oluşur. Doğrulama Radyo Grubu aracının HTML kodu, belgenin başlığında ve aracın HTML kodundan sonra script etiketlerini de içerir.

Yazar: Emre Demir

Emre Demir sitemizde 17 yazı eklemiş...

Share