Doğrulama Seçimi aracı hakkında bilgi CS.4

Spry Doğrulama Seçimi aracı, kullanıcı seçim yaptığında geçerli ya da geçersiz durumlarını görüntüleyen bir aşağı açılır menüdür. Örneğin farklı bölümlerde gruplandırılmış ve yatay çizgilerle bölünmüş bir durum listesi içeren Doğrulama Seçimi aracı ekleyebilirsiniz. Kullanıcı durumlardan biri yerine yanlışlıkla bölme çizgilerinden birini seçerse, Doğrulama Seçimi aracı kullanıcıya seçiminin geçersiz olduğunu bildiren bir mesaj görüntüler.

Aşağıda örnekte genişletilmiş bir Doğrulama Seçimi aracı ve ayrıca aracın çeşitli durumlardaki daraltılmış şekli gösterilmektedir:

A.
Doğrulama Seçimi aracı odakta

 

B.
Doğrulama Seçimi aracı, geçerli durumu

 

C.
Seçim aracı, gerekli durumu

 

D.
Doğrulama Seçimi aracı, geçersiz durumu

 

Doğrulama Seçimi aracı bir dizi durum içerir (örneğin geçerli, geçersiz gerekli değer ve benzer). İstediğiniz doğrulama sonuçlarına bağlı olarak, bu durumların özelliklerini Özellik denetçisini kullanarak değiştirebilirsiniz. Doğrulama Seçimi aracı çeşitli noktalarda, örneğin kullanıcı aracın dışında tıklattığında, seçim yaptığında ya da form göndermeye çalıştığında doğrulama gerçekleştirebilir.

Başlangıç durumu
Sayfa tarayıcıya yüklendiğinde ya da kullanıcı formu sıfırladığında aracın durumu.

 

Odak durumu
Kullanıcı aracı tıklattığında aracın durumu.

 

Geçerli durumu
Kullanıcı geçerli bir öğe seçtiğinde ve form gönderilebilir olduğunda aracın durumu.

 

Geçersiz durumu
Kullanıcı geçersiz bir öğe seçtiğinde aracın durumu.

 

Gerekli durumu
Kullanıcı geçerli bir öğe seçmediğinde aracın durumu.

 

Doğrulama Seçimi aracı kullanıcı etkileşimi yoluyla yukardaki durumlardan birine girdiğinde, Spry çerçevesi mantığı çalıştırma zamanında küçük araca ilişkin HTML kabına belirli bir CSS sınıfı uygular. Örneğin kullanıcı form göndermeyi denerse ancak menüden bir öğe seçmemişse, Spry tarafından araca “Lütfen bir öğe seçin” hata mesajını görüntülemesine neden olacak bir sınıf uygulanır. Hata mesajlarının stillerini ve görüntülenme durumlarını kontrol eden kurallar, aracın beraberindeki SpryValidationSelect.css CSS dosyasında bulunur.

Doğrulama Seçimi aracının genellikle bir form içinde bulunan varsayılan HTML’si, metin bölgesinin <select> etiketini saran bir <span> kap etiketinden oluşur. Doğrulama Seçimi aracına ilişkin HTML ayrıca belgenin başlığında ve aracın HTML işaretinden sonra komut dosyası etiketleri içerir.

Yazar: Emre Demir

Emre Demir sitemizde 17 yazı eklemiş...

Share