Hareket Eden Nesneler

Hareket Eden Nesneler

Adım 1)Flash çalışma alanımıza hareket ettirmek istediğimiz nesneleri çiziyoruz.Aşağıda görünen nesnelerin tümü farklı katmanlarda çizilmiştir.Bu nedenlede hareket kazandıracağımız nesnelerimize faklı katmanlarda hareket verilecektir.

Adım 2)Şimdi hereket vereceğimiz X Nesnesi Bir katmanda çiziyoruz nesne seçili haldeyken Flash menülerinden WİNDOW-MOTİON PRESETS tıklayıp hazır hareketlerden İstediğimiz bir tanesini seçili nesnemize uyguluyoruz.Ben bu hazır hareketlerden X nesneme PULSE efekti verdim.

Adım 3)Şimdi A nesnemize Dönme evekti verelim bunun için A nesnemizi ayrı bir katmanda çizip seçili haldeyken Flash menülerinden WİNDOW-MOTİON PRESETS tıklayıp hazır hareketlerden  Spiral-3D efekti uygukanır.

Adım 4) Şimdi yeni bir katmanda Mavi Oval şeklimizi  X harfinin üst kısmına  çiziyoruz. Oval nesnemiz seçili haldeyken şeklimize Flash menülerinden WİNDOW-MOTİON PRESETS tıklayıp hazır hareketlerden SWOOSH Efektini veriyoruz.

Bu efekti verdikten sonra sahnemizde aşağıdaki şekilde görünen bir hereket takip çizgisi oluşacaktır.

Adım 5)Bu aşamadada yeni bir katmanda Küçük b harfimizi çizip seçili haldeyken şeklimize Flash menülerinden WİNDOW-MOTİON PRESETS tıklayıp hazır hareketlerden WAVE  animasyonunu uyguluyoruz.

Adım 6) Bu Adım sonuncu aşamamızdır şimdi sıra geldi Sağ üst köşede bulunan Karemizi hareket ettirmeye bunun için kareyi yeni bir katmanda çizip nesnemiz seçili haldeyken Flash menülerinden WİNDOW-MOTİON PRESETS tıklayıp hazır hareketlerden  FLY-İN-BLUR-RİGHT animasyonu seçilir ve uygulanır.

Animasyonumuz burada sona ermiştir animasyonu oynatmak için CTRL+ENTER tuşlarını kullanabilirsiniz.

Yazar: Hakan ÇAYLAK

Hakan ÇAYLAK sitemizde 14 yazı eklemiş...

Share