Mysql Veri Türleri ve Anlamları

Bir veritabanı yaparken alan sayısı ve daha sonra karşımıza gelen alan isimleri ve türlerini seçmemiz gerekir şimdi bu alan adlarının isimlerini ve görevlerini göstereceğim sizlere.

Numerik Veri Türleri Tanımı
int(size) Yanlızca integer(tamsayı) değeri tutar.Max. karakter genişliği parametre olarak alınır.
smallint(size) Küçük tamsayılar.
tinyint(size)
mediumint(size)
bigint(size)
decimal(size,d) Sayıları kesirleri ile birlikte tutar. Max. karakter genişliği parametre olarak alınır.Ondalık sayı uzunluğu “d” parametresi ile tutulur.
double(size,d) Sayıları kesirleri ile birlikte tutar. Max. karakter genişliği parametre olarak alınır.Ondalık sayı uzunluğu “d” parametresi ile tutulur.
float(size,d) Sayıları kesirleri ile birlikte tutar. Max. karakter genişliği parametre olarak alınır.Ondalık sayı uzunluğu “d” parametresi ile tutulur.

Text Veri Türleri Tanımı
char(size) Sabit bir string uzunluğu tutar(harf, rakam,ve özel karakter).Parantez içinde sabit uzunluk tutulur.
varchar(size) Değişken bir string uzunluğu parametre olarak tutulur(harf, rakam,ve özel karakter).Parantez içinde sabit uzunluk tutulur.
tinytext Değişken bir stringi max.255 karakter uzunluğu ile tutar.
text
blob
Değişken bir string I max. 65535 karakter uzunluğu ile tutar.
mediumtext
mediumblob
Değişken bir stringi max. 16777215 karakter uzunluğu ile tutar.
longtext
longblob
Değişken bir stringi max. 4294967295 karakter uzunluğu ile tutar.
Tarih Veri Türleri Tanımı
date(yyyy-mm-dd)
datetime(yyyy-mm-dd hh:mm:ss)
timestamp(yyyymmddhhmmss)
time(hh:mm:ss)
Tarih ve zaman değerlerini tutar.
Karışık Veri Türleri Tanımı
enum(value1,value2,ect) ENUM ENUMERATED listesinin kisaltılmış halidir. () içinde 65535 değer tutabilir.Parantez içine geçersiz bir değer girildiğinde default boş değer atanır.
set SET, ENUM a benzer. Farkli olarak 64 değerlidir

yukarıdaki açıklamalar dan başka birde primary keys ve auto increment özellikleri çok kullanılır.Nedir bunlar;

Primary Keys : Farklı bir alan adına verilen özelliktir örneğin bir kişinin tc kimlik numarası başka kimsede olmayan bir özelliktir bu gibi veri alanı primary keys olarak işaretlenip diğer kişilerden ayırt etmemize yarayabilir.

Auto Increment : Bunun işlevi otomatik artış anlamına gelmektedir.Örneğin bir kayıt sayfanız var ve buradaki işlemleri saydırmak istiyorsunuz ozaman bu özelliği kullanmanız gerekecektir.Bunun görevi bir nevi primary keys e benzemektedir çünkü ikiside farklı bir alan açmış gibi olmaktadır.

Yazar: Samet Dinçer

Samet Dinçer sitemizde 13 yazı eklemiş...

27,09,1991 Rize Dpğumluyum İlkokulu 3 değişik okulda okudum ilk sene Çayeli Fikri Keçeli İlköğretim Okulu 2-3-4-5 Rize Şevket Yardımcı İlköğretim Okulu 6-7-8 Rize Çaykur İlköğretim Okulunda okudum lise hayatımın tamamını Rize Mimar Sinan İMKB(Hasan Kemal Yardımcı Lisesi yeni adı) Lisesinde Okudum. Üniversiteyide inş güzel bir okulda okuyup hayat okuluna tek başıma devam etmeye başlarım.

Share