Özelleştirilmiş Cursor

 

Flash Movie nizde kullanmak üzere Cursor (Mouse Ucu) ‘u kişiselleştirip, özelleştirebilirsiniz. Bu bölümde bunun nasıl yapıldığını inceleyeceğiz.
Bunun için “Movie Clip” olarak tek bir obje hazırlayacağız.
Her zaman olduğu gibi yukarıdaki örneğin yapılışını anlatarak konuya açıklık getireceğiz.

1-Öncelikle özelleştirmek istediğimiz Cursor’umuzu çizelim. Insert>New Symbol (Ctrl+F8) ile yeni bir sembol yaratalım. Açılan Symbol Properties den Movie Clip’i seçelim ve Name kısmına da bir isim verelim ki biz örneğimizde My Cursor dedik. Araç çubuğundan Rectangle Tool’u seçip, Rectangle Settings ile Corner Radius: 20 yazdık ve OK dedik. Boyamak için ise Fill Panelinden Linear Gradient’i seçtik renk olarak #00FF00 ve #000000 kullandık.

Objemizi çizdik. Araç Çubuğundan bu defa Subselect Tool (A) seçtik. Yan taraftaki resimde göründüğü gibi üzerine tıklayıp, belli noktalarından küçülterek istediğimiz şekli verdik. Seçili iken Ctrl+ C ile kopyaladık ve yeni bir Layer yaratarak (Layer 2) bu yeni Layer’e yapıştırdık (Ctrl+V). Modify>Transform>Rotate 90°CW ile döndürdük.
Birazda gölge verelim. Her iki Layer’i de seçili hale getirdik ve Modify>Group (Ctrl+G) ile birbiriyle ilişkilendirerek kopyaladık (Ctrl+C). Yeni bir Layer yaratıp (Layer 3) yapıştırdık (Ctrl+V). Layer 3’ü çekerek Layer 1’in altına taşıdık. Fill Panelindeki açılır menüden Solid’i seçtik, renk olarak da #999999 yazarak boyanmasını sağladık. Bu objemizi sembole çevirelimki efekt uygulayabilelim, bu nedenle Layer 3 seçili iken Insert>Convert To Symbol.. (F8) ile golge adını verip, Graphic’i seçip Ok dedik. Effect Panelinden Alpha yı seçip değerini 50% olarak ayarladık. Klavyedeki oklar yardımıyla 7 pixels sağa ve 3 pixels aşağıya kaydırıp gölge etkisi oluşturduk. Böylece Cursor umuzu bitirmiş olduk. Şimdi Cursor umuza Action ile canlılık kazandıracağız.

2- Scene 1 (Sahne 1) e geçtik ve Library den My Cursor isimli Movie Clip i çekerek sahnemizin içine taşıdık.
Sahnede Arrow Tool (V) seçili iken My Cursor isimli Movie Clip’e sağ tuş yaparak açılan menüden Actions u seçtik

Açılan Object Actions Panelinden Objects e tıkladık.

Objects menüsü içinden Mouse’u seçtik.

Mouse menüsündeki Hide seçeneğine çit tıklayarak ilk Actions’ ı uyguladık

Bu defa Object Actions Panelindeki Actions a tıkladık.

Actions menüsündeki startDrag’a çift tıklayarak son Actions’u da verdik.

startDrag’a tıkladıktan sonra panelin altındaki “Lock Mouse to Center” ibaresi yanındaki kutucuğuda işaretledik.

İşte hepsi bu kadar…
Cursor’u çalışmasını test edebilirsiniz; Control>Test Movie (Ctrl+Enter)

Yazar: gokhankaya

Gökhan KAYA sitemizde 7 yazı eklemiş...

Share