Php ile Oturum Yönetimi

Üyelik sistemlerinin temelini oturum yönetimi oluşturur. İlk olarak sql adında veritabanımızı oluştururuz. veritabanımızı oluşturduktan sonra 3 sütunlu uyeler isimli tablomuzu oluşturuyoruz. Bunun için aşağıdaki sql sorguyu kullanıyoruz.

Üyemizin adı “deneme” şifresi ise “12345” tir. Üyemizin adını kodumuzda deneme olarak görüyoruz. Fakat şifremizi karışık rakamlar ve harfler şeklinde görüyoruz. Bu güvenliğimiz için alınmış bir önlemdir. Veri tabanına bizim iznimiz olmadan bir erişim olursa üyelerimizin şifreleri elde edilemez.

İlk olarak index.php sayfamızı oluşturalım:

Bu sayfa içeriği olarak ziyaretçimiz üye girişi yapmış ise hoş geldin diyoruz. Üye girişi yapmamış ise üye girişi yapması gerektiğini belirterek giriş yapması için üye giriş formumuzu gösteriyoruz.
Kodlarda yaptığımız açıklamalardan da yola çıkarak ilk olarak session_start(); ile oturum başlatıyoruz. Eğer mevcut bir oturum varsa oturumun devam etmesini sağlıyoruz. Sonra isset() fonksiyonu ile oturum değişkenimizi kontrol ediyoruz. Oturum yoksa üye giriş formu, varsa hoşgeldiniz diyerek oturumu başlatıyoruz.

Sırada giris.php sayfamızı oluşturmaya geldi. giris.php sayfamızı oluşturalım:<>

giris.php sayfamızda ilk olarak oturumun devam etmesi için session_start() kullanıyoruz. Daha sonra mysql bağlantımızı yaparak veritabanımızı seçiyoruz. Form alanından gelen değişkenleri strip_tags() ve mysql_real_escape_string() fonksiyonlarını kullanıyoruz. Strip_tags() fonksiyonu etiketlerini temizlemek için kullanılır. mysql_real_escape_string() ise mysql için zararlı olabilecek kodları filtreler. Güvenlik önlemlerinden sonra uyead ve sifre kontrollerini yaparız. Eksik alan varsa uyarı verir. Şifremiz veritabanında sha1() ile şifrelenmiş halde kayıtlı olduğundan şifremizi yine sha1() çevirmek zorundayız. Yoksa kullanıcı doğru şifre girse bile şifreler birbirinden farklı olacağından yanlış şifre girdi olarak kabul edilir. Şifremizi sha1’e çevirdikten sonra mysql sorgumuzu oluşturduk.

Daha sonra yeni bir sayfa oluşturarak admin.php olarak kaydederiz.içerik olarak:

Son adım olarak üyemizin çıkış yapabilmesi için cikis.php sayfamıza ihtiyacımız var.

Böylelikle basit bir üyelik sistemi oluşturmuş olduk. Yardım almak için forumlarımızdan yararlanabilirsiniz. Kolay gelsin.

Yazar: ilkay dincer

sitemizde 1 yazı eklemiş...

Share