PostgreSQL Tarihçesi

PostgreSQL’in  geçmişi 1977’de Kaliforniya’ daki Berkeley Üniversitesinde (UCB) yapılan çalışmalara dayanır. UCB’de 1977-1985 yılları arasında Ingres adı verilen relational veritabanı geliştirildi. Ingres kodu Relational Technologies/Ingres Corporation tarafından satın alındı ve ilk ticari relational veritabanlarından biri oldu.

Aynı süreçte, Berkeley’deki relational veritabanı sunucusu üzerindeki çalışmalar  1986 – 1994 arasında devam etti ve bu veritabanı Postgres adını aldı. Bu kod ise Illustra tarafından satın alındı ve Informix olarak geliştirilmeye başlandı.1994’te SQL özellikleri Postgres’e eklendi ve bu veritabanı Postgres95 adını aldı.
1996 yılında Postgres tanınmaya başlandı ve kod geliştirmesi için e-posta listesi açılmasından sonra bir çok gönüllü Postgres’i geliştirmek için çalışmaya başladı. Bu aşamadan sonra Postgres son kez adını değiştirdi ve adındaki “95” ekinin yerine daha uygun olan SQL konmasına karar verildi. Bunun nedeni Postgres’in artık SQL standartlarını desteklemesiydi. Böylece PostgreSQL doğdu.

ALINTI

 

gunduz.org

Yazar: ziyacansari

sitemizde 12 yazı eklemiş...

Share