Postgresql’in Özellikleri

Veritabanı büyüklüğü:Sınırsız

PostgreSQL bir veritabanının toplam büyüklüğü için herhangi bir sınır koymaz.PostgreSQL’in veriyi düzenleme yönteminden dolayı çok fazla tablo içeren veritabanlarında başarım gittikçe düşer. PostgreSQL veriyi saklamak için çok sayıda dosya kullanacaktır, ve işletim sistemi tek bir dizinde bu kadar çok dosyayı yönetemezse, başarım düşecektir.

Tablo büyüklüğü: 16Tb-64Tb
PostgreSQL normalde tablo verilerini 8k’lık parçalarda tutar. Bu blokların sayıları 32-bit signed integer kadar sınırlıdır (2 milyarın hemen üstü) ve 16 TeraByte kadar bir tablo büyüklüğü sağlar. Temel blok büyüklüğü PostgreSQL kurulurken 32k ya kadar  yükseltilebilir ve bu da teorik olarak 64 TB’lık bir sınır getirir.Bazı işletim sistemleri dosya büyüklükleri için bir sınır koyarlar. Bu nedenden, PostgreSQL tablo verilerini her biri en fazla 1GB büyüklükte olabilecek çoklu dosyalarda tutar. Büyük tablolar için bu bir çok dosya anlamına gelecek ve daha önce de belirttiğim gibi sistem başarımının düşmesine neden olacaktır.Bu büyüklük işletim sisteminden bağımsızdır.

Tablodaki satır sayısı: Sınırsız
PostgreSQL tablodaki satırlarda herhangi bir sınır koymaz. Aslında toplam  COUNT fonksiyonu 32-bit tamsayı döndürür, dolayısıyla 2 milyar satırın üzerindeki tablolar için COUNT anlamsız olacaktır.Bu değer sürüm 7.1 ve sonrasında sınırsız olmuştur.

Tablo indexleri: Sınırsız
Tablo üzerinde yaratılabilecek indexlerde PostgreSQL tarafından konan herhangi bir limit yoktur. Ancak unutulmaması gereken, oldukça fazla kolon içeren bir tabloda çok fazla index yaratma çalışırsak başarım gittikçe düşecektir.

Field büyüklüğü: 1Gb
PostgreSQL , sürüm 7.1 ve sonrasında bir tablodaki herhangi bir field için 1 GB’lik bir sınır getirmiştir. Pratikte bu limit sunucunun veriyi işleme ve istemciye transfer etmesi için gerekli hafıza miktarından gelir.

Tablodaki kolon sayısı: 250+
PostgreSQL’de tutulabilecek en fazla kolon sayısı, konfigure edilmiş blok büyüklükleri ve kolon tiplerine bağlıdır. Varsayılan değer olarak blok büyüklüğü olan 8k’da en az 250 kolon saklanabilir, bu sayı eğer fieldlar oldukça basit ise (tamsayı değerleri gibi) 1600 e kadar çıkabilir.Blok büyüklüğünü arttırmak eş zamanlı olarak bu limitleri de arttırır…

ALINTI

dijitalders.com

 

Yazar: ziyacansari

sitemizde 12 yazı eklemiş...

Share