WordPress klasörünüzün ismini değiştirin

WordPress, 2.6 versiyonundan bu yana wp-content klasörünün yerini değiştirmenize izin veriyor. Ancak ne yazık ki bu yöntem wp-admin klasörünün adını ve yerini de değiştirebileceğiniz anlamına gelmiyor. Güvenliği ön planda tutan blog sahipleri bu gerçeğin farkındalar ancak ellerinden bir şey gelmiyor, ilerki versiyonlarda wp-admin klasörünü gizlemek gibi bir özelliğin WordPress tarafından geliştirilmesini ummaktan başka.. Anlatacağım bu yöntem bahsettiğim bu konuya bir alternatif olabilir. WordPress’in en son sürümünü indirdikten sonra WordPress klasörüne çıkarıyoruz dosyaları.Dosyaları çıkardıktan sonra bu klasörün adını değiştirelim. (tercihen şifreli karakterlerle) Daha sonra wp-config.php dosyasında bazı ayarlamalar yaparak bu klasörün tanımlamasını yapabiliriz.

Bunu yaparsak ne olur?

  • İlk olarak, bundan böyle wordpress dosyalarınız root dizininde yer almayacak.
  • İkincisi, wordpress dosyalarınızı farklı bir klasöre taşıdığınız için mevcut sistem dosyalarınızdan ayrılacak, test ve geliştirmeleriniz için size daha ferah bir çalışma alanı sunacak. Hatta isterseniz birden fazla wordpress kurulumu bile yapabilirsiniz bu şekilde.
  • Son olarak, admin paneliniz ve blogunuzun kendisi (tüm dosyalar) bundan böyle ana dizinde olmayacağı için, otomatik saldırı botlarının dosyalarınızı bulması epey bir zaman alacak. En azından bir insana göre log-in sayfanızın yerini bulması epey zor olacak. Çünkü klasör ismimizi de şifreleyerek oluşturmuştuk hatırlarsınız.

Bundan böyle wordpress dosyalarınızın tümü ana dizinde olmayacağı için blogunuzun ana kurulum dizini de değişmiş olacak. WordPress admin panelinde general settings bölümüne girip bunu ayarlayabilirsiniz.

Yazar: Yahya KANDİL

Yahya KANDİL sitemizde 12 yazı eklemiş...

Share