WordPress’te Tema Yapımı

WordPress, temalarında table yerine, günümüzde daha çok geçerliliği olan css kullanmaktadır. Ben size tema yapmayı anlatırken css’in size yetecek kadarından bahsedeceğim. Gelelim temamıza. Her temanın içinde mutlaka bir style.css dosyası bulunur ve sitemizi bu dosya şekillendirir. Sitemizin ana hatlarının “genel olarak” dizilişi resimdeki gibidir.

Tema

Yukarıda gördüğünüz gri renkli yazılar (container, content…) sitemizin temel seçicileridir. Bu makale de bunları öğrenmenizi amaçlıyorum. Kendi temanızın bulunduğu klasöre gidip, style.css dosyasını açıp içinde bu seçicileri arayın. Oradan daha iyi takip edebilirsiniz.

container: Bu seçici (yukarıdakilere seçici denir) sitemizin ana şablonudur. Sitenin sayfa içindeki yerini belirlemede(sağdan, soldan ne kadar uzakta olduğu gibi) kullanılır. Örneğin benim kullandığım Blix temasının css dosyasında container seçicisinin olduğu satır şu şekilde:

1
2
3
4
5
6
#container {
  width:690px;
  margin:0 auto;
  padding:30px 30px 0 30px;
  text-align:left;
}

Gördüğünüz gibi width:690px diyor yani sitemin genişliği 690 piksel. Bunu rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Diğer seçiciler de aynı bu şekilde rahatlıkla değiştirilebilir.

header: Sitemizin üst kısmıdır. Arkaplan resmini yine style dosyasında header seçicisiyle oynayarak değiştirebilirsiniz.

content: Blogumuzun orta kısmıdır ve yazıların ekranda nasıl görüneceğine bu seçici ile karar veririz.

sidebar: Yan sütundur.

footer: Sitemizin alt kısmıdır. Yine genişlik vb. değişiklikleri style.css dosyasında bu seçiciyi bularak yapabiliriz.
Alıntıdır…

Yazar: birolcakmak

sitemizde 13 yazı eklemiş...

Share