Aşûre gününde ki tarihi olaylar

a. Rivayete göre, Hz. Nuh’un gemisi Tufandan kurtulup, Cûdî dağına Aşûre günü oturmuştur. Bilindiği üzere, Hz.Nuh, Allah’ın emri üzerine kendine inananları yaptığı bir gemiye bindirmiş, tufan gerçekleşince, inanmayanlar suda boğularak helak olmuşlardı. (Hûd, 25-43)

b. Hz. Ademin tövbesinin kabul edilmesi,

c. Hz. İbrahim’in, Nemrut’un ateşinden kurtulması,

d. Hz. Yakub’un oğlu Yusuf’a kavuşması,

e. Hz. Musa ve İsrail oğullarının Firavunun zulmünden kurtulmaları, 10 Muharrem (Aşûre) günü gerçekleştiği rivayet edilen olaylar arasındadır.

f. Hz. Hüseyin’in şahadeti

Peygamber Efendimiz Muharrem orucuyla ilgili olarak şöyle buyuruyor:

“Ramazan ayından sonra tutulan oruçların en hayırlısı, Allah’a izafetle (Allah’ın ayı denilerek) şereflendirilen Muharrem ayında  tutulan oruçtur. Farz namazlardan sonra en faziletli namaz ise, geceleyin kılınan namazdır.” (Müslim, Sıyâm, 202; I, 821)

Peygamberimiz, bir başka hadiste de, Aşûra günü’nde tutulan orucun, bir yıl önce işlenen hata ve günahların bağışlanmasına vesile olacağını müjdelemiştir. (Tirmizi,Savm, 48; III, 126) Ancak, Hz. Peygamberin bildirdiğine göre yalnızca Aşûra günü değil, Muharremin 9, 10 ve 11. günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir. (Müslim, Sıyâm, 38, I, 821)

Alıntı yapılan yazının tamamı :
http://www.diyanet.gov.tr/turkish/dy/Diyanet-Isleri-Baskanligi-Duyuru-8341.aspx

Yazar: Mustafa Şadoğlu

Mustafa sitemizde 107 yazı eklemiş...

Share
 • Mustafa Bey, benim yazdığım yorumda bu kadar ünlem işareti yoktu… oysa siz şahsıma bağırır gibi yazmaya çalışmışsınız ve nitekim de başarılı olmuşsunuz. Ayrıca “iblisin talebesi” şeklindeki hakaretiniz de muhteşem olmuş. Yazdığınız hadisleri daha önce de farklı yerlerden okudum elbette fakat hatırlatmak isterimki her hadise “doğru hadis” niteliğinde bakmamak gerek çünkü peygamber efendimizin ölümünden sonra uyduruk hadisler de türemiştir. Bu konularda Neye veya hangi kaynağa inanıyorsanız inanın, bana sadece saygı duymak düşer.. Aynısını sizden de beklerdim… Akşam akşam iblis olduk, iyi mi…

 • @Leyla
  Bir yanlış binlerce doğruyu değiştirmez..! Hz. Hüseyin öldürüldüğüne şükür olsun diye sevincimizden aşure yemiyoruz… biz müslümanlar yezid oruç tuttu diye oruç tutmuyoruz! Molla googla a ‘aşure gününde oruç tutmak’ yazıp entere basarsanız size açıklayıcı bilgiler veren siteler karşınıza çıkacaktır… hatta arama yapma zahmeti sizi yorgun düşürüyorsa: yorum yazdığınız yazıdaki hadislerde size ışık tutacaktır. Daha detaylı bilgi isterseniz yazının altındaki linki tıklarsınız… eğer birşeyler öğrenmekse amacınız..!
  Bir şeylere inanıp inanmamak insanların takdirine kalmış bir şeydir… ancak başkalarının inançlarını şüpheye düşürmeye çalışmak ancak iblisin talebeliğidir…

  buyrun size kitabi cevaplar:
  Muharrem ayının en kıymetli gecesi Aşure gecesidir. Allahü teâlâ, birçok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem’in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh’un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus’un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim’in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris’in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub’un, oğlu Hazret-i Yusuf’a kavuşması, Hazret-i Yusuf’un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb’ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa’nın Kızıldeniz’i geçmesi, Hazret-i İsa’nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü oldu.

  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için, aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.) [Taberani]

  Öteden beri Kureyş de, Resulullah da Aşure günü oruç tutardı. Medine’ye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)
  Alıntı: http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=2013

 • Aşura Gününde Hz. Hüseyin ve 72 akrabası Kerbela’da şehit olmuştur. Bunun dışında yazdığınız tüm olaylar, esas olayın üzerini kapamak için yapılan uydurmalardır. Hele şu oruç olayına gelince… Yezid, Hz.Hüseyin’in şehit haberini duyduğu zaman o gün şükür orucu tutmuştur ve bu oruç tutma olayı da burdan gelmektedir.Ama maalesefki kimse bu gerçekleri bilmeden o gün oruç tutuyor yada “aşure” denilen tatlıyı pişiriyorlar. Oysa o gün tatlı yeme yada sevinme günü değildir, yas günüdür… 🙁 –>Kod ararken bu yazı denk geldi, bilgi vermek istedim.. nacizane 🙂

 • Espergadon

  Teşekkürler. Bizi aydınlattığın için