WordPress’te Tema Yapımı

WordPress, temalarında table yerine, günümüzde daha çok geçerliliği olan css kullanmaktadır. Ben size tema yapmayı anlatırken css’in size yetecek kadarından bahsedeceğim. Gelelim temamıza. Her temanın içinde mutlaka bir style.css dosyası bulunur ve sitemizi bu dosya şekillendirir. Sitemizin ana hatlarının “genel olarak” dizilişi resimdeki gibidir.

Tema

Yukarıda gördüğünüz gri renkli yazılar (container, content…) sitemizin temel seçicileridir. Bu makale de bunları öğrenmenizi amaçlıyorum. Kendi temanızın bulunduğu klasöre gidip, style.css dosyasını açıp içinde bu seçicileri arayın. Oradan daha iyi takip edebilirsiniz.

container: Bu seçici (yukarıdakilere seçici denir) sitemizin ana şablonudur. Sitenin sayfa içindeki yerini belirlemede(sağdan, soldan ne kadar uzakta olduğu gibi) kullanılır. Örneğin benim kullandığım Blix temasının css dosyasında container seçicisinin olduğu satır şu şekilde:

1
2
3
4
5
6
#container {
  width:690px;
  margin:0 auto;
  padding:30px 30px 0 30px;
  text-align:left;
}

Gördüğünüz gibi width:690px diyor yani sitemin genişliği 690 piksel. Bunu rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Diğer seçiciler de aynı bu şekilde rahatlıkla değiştirilebilir.

header: Sitemizin üst kısmıdır. Arkaplan resmini yine style dosyasında header seçicisiyle oynayarak değiştirebilirsiniz.

content: Blogumuzun orta kısmıdır ve yazıların ekranda nasıl görüneceğine bu seçici ile karar veririz.

sidebar: Yan sütundur.

footer: Sitemizin alt kısmıdır. Yine genişlik vb. değişiklikleri style.css dosyasında bu seçiciyi bularak yapabiliriz.
Alıntıdır…

Yazar: birolcakmak

sitemizde 13 yazı eklemiş...

Share
  • eline klavye ne sağlık güzel paylaşım baya bir temel oluştu bendede…

  • kardeşim hasta yatağı tanıtımı için wordpress üzerine bir tema yapıcam derslerinin takipçisiyyimm biraz daha hızlı ilerleyelim 😀

  • Bu güzel ve özgün paylaşımınız için teşekkür ederim blogunuzu yakından takip ediyor çok beğeniyorum. İnternetin renkli dünyasında kendinizi belli ediyor farkınızı ortaya koyuyorsunuz. Başarılarınızın devamını dilerim

  • Güzel paylaşım olmuş emeğinize sağlık.

  • Birol kardeş başlıkda wordpress tema yapımı demişsin fakat konu içeriğinde sadece wordpressin tema alanlarının bir kaçının ne olduğu yazıyor onlardada eksik var yani sırf içerik koymak için yakuter.com dan kopyalanmış bir yazı üstelik makaleyi tam kopyalamamaıssın ve kaynakda göstermemişsin seninkisi orda bir köy var ama köyün adı nedir köy kimindir ben bilmem sadece köy olduğunu bilirim hesabı olmuş.

  • güzel paylaşım elinize sağlık